opencart-600x600

 

 

  • Kurmadan önce nelere dikkat etmeliyiz.
  • Modülleri nasıl kurabiliriz.
  • Kurduğumuz modülü nasıl kaldırabiliriz.

Konularına adım adım ve en basit şekilde tüm ayrıntılarına kadar değinmeye çalışacağız.

Modül Kurmadan Önce

Ücretli ya da ücretsiz olarak indirdiğiniz modülleri kurmadan önce sahip olduğunuz OpenCart sürümü ile uyumlu olup olmadığını araştırmalısınız.

Modüller genellikle sisteminizdeki dosyalara zarar vermezler ama bazı modüllerde sisteminizdeki dosyaların üzerine yazmanız gerekebilir. Bu durumda yukarıda bahsettiğim uyumluluk sorunu daha çok önemlidir. Modül kullandığınız sürüm için yazılmışsa sorun olmayacaktır ama bazı durumlarda bu dosyalarda yapılan değişikleri sisteminize elle eklemeniz gerekir.

Mesela 1.4.8 ile 1.4.9 modülleri birbirleri arasında uyumludur. Ancak 1.4.8 modülünü 1.4.9 kurmak istediğinizde sisteminizdeki dosya üzerine yazılmak istenildiğinde sisteminizdeki dosyanın daha yeni olması nedeniyle bazı değişiklikler yapılmış olabilir ve siz bu dosyayı kurduğunuz 1.4.8 modülü ile gelen dosya ile değiştirdiğinizde hatalar alabilirsiniz. Bu durumda dosyaları elle karşılaştırıp modül için yapılan değişikleri sisteminizdeki dosyaya uygulamalısınız.

Karşılaştırma için şu programları kullanabilirsiniz

Linux için Meld Diff Viewer ve Windows için WinMerge programını kullanabilirsiniz.

Modül Kurulumu

Modül yüklemek herkesin sandığı kadar zor bir şey değildir. Modül dosyasının içinde genelde 2 klasör(admin ve catalog) bulunur. Örneğin buradaki modülde olduğu gibi.

Bu modülü yüklemek için dosya açtığımız da karşımıza şu şekilde çıkacaktır.

Modul-nasil-yuklenir-ve-kurulur_1

 

 

 

Modül Dosyalarını Yükleme

Bu iki klasörü sitemizin ana dizinine yolluyoruz

Modul-nasil-yuklenir-ve-kurulur_2

 

 

 

 

 

Eğer yüklediğiniz modül dosyalarınızın üzerine yazmak istiyorsa yukarıda belirttiğim hususlara dikkat ediniz. Böyle bir şey istemezse ve modül sürümünüz ile uyumluyla bir sorun çıkmayacaktır.

Kullanıcı Gruplarına İzin Verme

Dosyalarınızı yükledikten sonra ilk önce Yönetici Panelinizde Sistem/Kullanıcılar/Kullanıcı Grubları altında bulunan Yönetici grubunu Düzenle şeçeneğine tıklayarak buradan kurduğunuz modülle Erişim ve Değiştirme bölümlerinden seçerek izin veriniz. Aksi taktirde modül kurulum ve ayarlarını yaparken izin sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

İzin ayarlarımızı yaptıktan sonra modülümüzü kurabiliriz.

Modul-nasil-yuklenir-ve-kurulur_3

 

 

 

 

Kur dediğimizde Düzenle seçeneği aktif olacaktır. Düzenle seçeneği ile modülümüzde istediğimiz ayarları yaptıktan sonra açık hale getirip kaydediyoruz. Böylelikle modülümüzün kurulumu tamamlanmış oluyor.

Modül Kurulumundan Sonra

Modülü kaldırmak istediğimiz de ise Kaldır seçeneği ile kaldırabiliriz. Kaldır seçeneği ile modülü sistemten(veritabanından) kaldırmış olursunuz. Ancak modül dosyaları sunucunuzda durur. Tamamen silmek için yüklediğiniz dosyaları silmelisiniz. Eğer yukarıda bahsettiğim şekilde dosyalar üzerinde değişiklik yaptıysanız onları da geri almalısınız.

Konuyla ilgili sorularınızı forumdaki konumuzdan sorabilirsiniz

http://forum.opencart-tr.com/thread-352.html