flashas3logoDışarıdan ses dosyası nasıl yüklenir, onu anlatacağım. Bunu yaparken actionscript 3.0 kullanacağım.

 

 

 

 

 

 

 

Bildiğimiz üzere actionscript 2.0 ile ses dosyasını yüklerken; bir ses nesnesi yaratır, daha sonra buna dışarıdaki sesi yükler ve yükleme tamamlandığında da çalıştırırdık. Actionscript 3.0 da da mantık aynı aslında, ancak birkaç farklılık mevcut. Önce As2 kodumuzu yazalım.

File/New/Flash File (ActionScript 2.0) ile yeni dosyamı oluşturdum. İlk kare’ye (frame) aşağıdaki as2 kodunu ekledim (F9).

 

 

var sound:Sound = new Sound ();
sound.loadSound("music.mp3", true);
sound.onSoundComplete = function() {
	sound.start();
};

Yukarıdaki kodda ilk önce Sound nesnesi yarattım ve dışarıdan music isimli mp3 dosyamı yükledim. Dosya yüklendiğinde müziği başlatıyorum.

Evet şimdi aynı yüklemeyi, aynı mantıkla Actionscript 3.0 da yapalım.

File/New/Flash File (ActionScript 3.0) ile yeni dosyamı oluşturdum. İlk kare’ye (frame) aşağıdaki as3 kodunu ekledim (F9).

var sndClip:Sound = new Sound();
var sndChannel:SoundChannel = new SoundChannel();
sndClip.load(new URLRequest("music.mp3"));

sndClip.addEventListener(Event.COMPLETE, onComplete, false, 0, true);
function onComplete(evt:Event):void {
	sndChannel = sndClip.play();
}

Yukarıda, sndClip isimli Sound sınıfı bir değişken yarattım. Bir de SoundChannel nesnesi yaratıyorum. URLRequest sınıfını kullanarak music.mp3 isimli dosyamı dışarıdan yüklüyorum. Yüklemeyi dinlemek için bir olay dinleyicisi ekledim. Yükleme tamamlandığında da müziğimi çalıyorum.

SoundChannel(); Bir uygulama bir Sound nesnesini oynattığında, oynatmayı denetlemek için yeni bir Channel nesnesi oluşturulur. SoundChannel nesnesi, sesin sol ve sağ oynatma kanallarının ses düzeyini kontrol eder. Çalınan her ses kendi SoundChannel nesnesine sahiptir. Dolayısıyla birden fazla ses ile çalışılabilir ancak her sesin kontrolu birbirinden ayrıdır.